První setkání s pojmem “fibroidy”, označovaných také jako leiomyomy nebo jednoduše myomy, může znít poněkud děsivě. “Oficiální” definice je “soubor buněk, které vytvářejí kulovitý útvar, obvykle situovaný ve stěně dělohy.” Fibroidy jsou vždy nerakovinné a skládají se z buněk hladkého svalstva a vazivové tkáně.
Děložní myomy se typicky vyvíjejí před menopauzou, s četností výskytu mezi 20 – 70 % žen v plodném věku. Mohou být malé a nezpůsobovat žádné potíže. Při větším nárůstu mohou způsobovat problémy efektivně zvládnutelné léčebnými zásahy. Kromě toho však existují případy, kdy myomy narostou do velkého objemu a/nebo dochází k jejich mnohočetnému výskytu. V těchto případech může být kvalita každodenního života těmito nevítanými výrůstky významně ovlivněna.
Kde se mohou děložní myomy vyskytovat?
Děložní myomy lze nalézt připojené jak k vnitřku, tak vnějšku dělohy, mohou se nacházet na různých místech, z nichž každé má svůj vědecký popis.
Intramurální myomy rostou uvnitř děložní svalové vrstvy, nevyčnívají tedy ani do děložní dutiny, ani mimo ni a zůstavají omezeny na tuto část dělohy. Submukózní myomy prominují do děložní dutiny. Subserózní myomy se promítají na vnější stranu dělohy. Někdy jsou připojeny “stopkou” k vnější děložní stěně a mohou vyčnívat do prostoru malé pánve.
For more of an explanation on the different types of fibroids read this post.