Vaše PMS je to, co jíte - jak dieta ovlivňuje PMS

line

Všichni jsme slyšeli staré rčení: “Jste to, co jíte.” A stále se potvrzuje, že je pravdivé. V důsledku toho se to, co prožíváme, prostřednictvím fungování nebo nefunkčnosti našeho těla, projevuje také prostřednictvím našich menstruačních cyklů. Pro ženy, které pociťují příznaky myomů, mezi něž může patřit silné krvácení a bolesti během menstruace, je menstruace už tak dost náročná. Zde je návod, jak PMS (pozn. překladatele: PMS = premenstruační syndrom) lépe zvládnout.

PMS přímo ovlivňuje vaše strava. Vzpomeňte si na svůj poslední případ nezdravého jídla. Zavřete oči, uvolněte se a vraťte se k této události. Jak jste se po něm cítila… nabita energií? Ospalá? Mrzutá? Je pravděpodobné, že jste pociťovala prudší výkyvy, když Vás pohánělo nezdravé jídlo, než vyrovnaný stav, který zažíváte při zdravé a vyvážené stravě.

Hladina cukru v krvi a změny nálady

(najděme si nový úvod k tomuto odstavci, aniž bychom citovali konkrétní knihu nebo autora – to se jim nemusí líbit. Informace jsou na místě, jen je do odstavce zapracujme jinak). Jezte pravidelně během dne, protože vynechávání jídla vede k podrážděnosti zaviněné poklesem cukru v krvi. Takže i když vám hormony dávají při snídani zabrat, udělejte první krok k tomu, abyste do svého organismu dodala něco, co ho nastartuje na cestu vzhůru, z té propasti.

Komplexní sacharidy jsou velkou vzpruhou pro lepší náladu. Tyto potraviny zvyšují hladinu serotoninu, “hormonu dobré nálady”, a patří mezi ně celozrnné potraviny, jako jsou pšeničné boby, merlík a popcorn. (V případě popcornu buďte opatrní, protože když na něj přidáte hromadu másla a soli, bude to mít na Vás jen negativní vliv.)

Důležité vitaminy a minerály

PMS může být známkou nedostatku hořčíku. Pomoci by měly kešu ořechy, dýňová semínka, špenát, makrely a indiánská rýže.

Elizabeth Bertone-Johnsonová, ScD, je docentkou epidemiologie na Massachusettské univerzitě v Amherstu a má za sebou řadu poučných nálezů o roli výživy ve vztahu k PMS. Pro zmírnění příznaků PMS doporučuje zvýšit příjem vápníku a vitaminu D, které se často vyskytují společně. Tyto živiny jsou nezbytné pro celkové zdraví a zejména pro ženy, ale zdá se, že mají vliv i na mozek a zmírňují příznaky úzkosti a deprese, které jsou specificky spojeny s menstruačním cyklem. Řecký jogurt je nyní v módě a díky jeho krémové konzistenci a vysokému obsahu vápníku stojí za to ho zařadit jako pravidelnou součást svého jídelníčku.

Angela Lemondová, registrovaná dietoložka a mluvčí Akademie pro výživu a dietetiku, doporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem vitaminů skupiny B, které zmírňují intenzitu menstruačních křečí. Mezi potraviny z tohoto seznamu patří mnoho druhů ovoce a zeleniny, fazole, luštěniny (např. hrách, semínka a fazole), kuřecí maso, krůtí maso a losos. Mezi luštěninami je zvláštní zmínka o cizrně, protože poskytuje ideální dávku zinku pro Váš organismus. Kromě toho paní Lemondová doporučuje konzumovat potraviny s vysokým obsahem omega-3 tuků. K lepšímu pocitu vám pomohou také vitaminy C, D a E s protizánětlivým efektem. Do tohoto seznamu by opět patřil losos jako tučná ryba, dále tuňák, ořechy, semínka a fazole.

Když je problémem nadýmání

I když se člověk přirozeně vyhýbá potravinám s vysokým obsahem vlákniny, aby se vyhnul nadýmání spojenému s PMS, je to přesně ta chyba, kterou by neměl dělat. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je brokolice, růžičková kapusta a artyčoky, mohou ve skutečnosti nadýmání zmírnit díky vysokému obsahu vody. Navíc konzumace těchto potravin znamená, že váš žaludek je příliš plný na to, abyste si mohli dopřát potraviny s vysokým obsahem soli, jako jsou balené bagety, které podporují zadržování vody, což vede k dalšímu nadýmání.

Vyhněte se také alkoholu, protože alkohol přirozeně vysušuje organismus a způsobuje zadržování nadbytečnné vody. Pití také může vyvolat chuť na nezdravé jídlo, což Vás opět dostane do nešťastného kolotoče systémů PMS, kterému by se většina z nás raději vyhnula.

Co bych neměla jíst?

Bylo prokázáno, že některé potraviny jsou spouštěčem, který zesiluje příznaky PMS. Na tomto seznamu jsou následující potraviny: Trans a hydrogenované tuky, potenciální potravinové alergeny, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a rafinovaný cukr, sůl, kofein a alkohol.

Pokud jde o kofein. Protože ospalost provází Vaše rána běžně, pro jistotu se – nehledě na PMS – ženete za svým šálkem kávy. Přemýšlejte trochu. Kofein Vás sice probouzí, protože je to stimulant. Bohužel, tentýž stimulační účinek ovlivňuje také Vaši dělohu a stimuluje silnější křeče, než jaké byste měla jinak. Pokud Vás křeče trápí, nahraďte během menzes kofein bylinnými čaji.

Co byste měla pít?

… je voda, a to hodně! Zejména u žen se silnou menstruací, která je příznakem UF, může být ztráta tekutin značná. Navíc estrogen a progesteron ovlivňují hladinu vody ve Vašeho těle. To vyžaduje vypít denně o několik šálků vody více, aby se hydratace udržela. Britská nadace pro výživu vám nabízí několik možností zdrojů hydratace, ale obyčejná pitná voda je na prvním místě jejich seznamu.

Co funguje?

Existuje spousta návrhů, které pomáhají při PMS. Mnoho z nich je obsaženo v tomto článku, ale internet, Váš lékař a dokonce i Vaše babička jistě poradí; některé rady jsou rozumné a některé méně. Nakonec se řiďte rozumnými, lékařsky podloženými. Promluvte si se svým lékařem a naslouchejte svému tělu. Najdete optimální klíč k tomu, co u Vás funguje.

line