Kontakt

Pokud mají pacientky otázky týkající se jejich zdravotního stavu nebo možností léčby, měly by se vždy nejprve obrátit na svého lékaře. Políčka označená hvězdičkou (*) jsou povinná a bez jejich vyplnění nelze formulář odeslat.

Společnost Gedeon Richter považuje za důležitou ochranu osobních informací. Při zpracování všech osobních údajů, které nám poskytnete, budeme dodržovat platné zákony o ochraně osobních údajů.

Dobrovolným poskytnutím svých osobních informací souhlasíte s uchováním, zpracováním a použitím osobních údajů. Vaše kontaktní údaje použije společnost Gedeon Richter pouze k tomu, aby vás kontaktovala v případě potenciálně nesprávně vyplněných údajů, u nichž bude potřeba objasnění.

Kontaktní formulář pro všeobecné informace

    Tímto souhlasím se zpracováním mých osobních údajů (stát, jméno, příjmení, e-mail) podle zákona o ochraně osobních údajů a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) společností Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., IČ: 24723720, se sídlem Na Strži 65, 140 00 Praha 4, Česká republika. Tento souhlas lze kdykoli odvolat. Jeho odvolání nemá vliv na zákonnost zpracování před jeho odvoláním.
    Tímto souhlasím se zpracováním mých osobních údajů (stát, jméno, příjmení, e-mail) podle zákona o ochraně osobních údajů a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) společností Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., IČ: 24723720, se sídlem Na Strži 65, 140 00 Praha 4, Česká republika, za účelem zasílání newsletterů a jiných marketingových informací. Tento souhlas lze kdykoli odvolat. Jeho odvolání nemá vliv na zákonnost zpracování před jeho odvoláním.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Potřebujete poradit se svým problémem s děložními myomy?
Obraťte se na odborníky z myomových center.

Příznaky

Proč myomy vznikají

Myomy často nevykazují žádné příznaky a objeví je až gynekolog během běžných kontrol. Přibližně u jedné ze tří žen s myomy ovšem tyto příznaky negativně ovlivňují její každodenní život.

Trpíte-li některým z nich (viz text níže) a obáváte-li se, že je způsobuje myom, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.

Silná menstruace

Silná menstruace nemusí nutně předznamenávat něco vážného nebo špatného, ale může mít emocionální a sociální dopad na váš každodenní život a vést k chudokrevnosti z nedostatku železa, k únavě a dušnosti.
O silné menstruaci se mluví v případě, že musíte používat neobvykle vysoký počet tampónů nebo vložek, potřebujete je obojí najednou nebo krvácíte přes oblečení nebo ložní prádlo.

Nepravidelné krvácení

Průměrný menstruační cyklus trvá asi 28 dnů, přičemž doba mezi 24–35 dny je považována za normální. O nepravidelné krvácení jde, je-li delší než sedm dní, přichází méně než tři týdny od začátku předchozí menstruace nebo se objevuje mezi jednotlivými menstruacemi či po pohlavním styku.
Někdy se takto projevují myomy, které dráždí děložní sliznici (endometriumděložní sliznice, která prodělává výrazné cyklické změny související s menstruačním cyklem) a narušují reprodukční cyklus.

Časté močení a zácpa

Pokud chodíte na toaletu častěji, než je obvyklé (musíte třeba vstávat uprostřed noci), může jít o důsledek myomů, které tlačí na močový měchýř.
Stejně tak mohou myomy tlačit na tlusté střevo a vést k zácpě (to znamená, že nemáte pravidelnou stolici nebo není možné úplné vyprázdnění) a bolestem při pohybu střev.

Bolestivá menstruace

Myomy někdy způsobují obtížné nebo bolestivé krvácení během menstruace, protože dráždí dělohu (uterus) a zvětšují její velikost.

Bolesti v pánvi a pocit tlaku v žaludku

Zejména velké myomy mohou být příčinou bolesti či otoku v oblasti pánve (pod pupkem) nebo bolesti v dolní části zad a nohou.

Bolest a obtíže během styku

Pokud myomy rostou v blízkosti vaginy nebo krčku dělohy (cervix), způsobují bolesti během pohlavního styku, což negativně ovlivňuje partnerské vztahy.

Obtížné otěhotnění nebo neplodnost

 


Ve většině zdravých párů otěhotní při pravidelném nechráněném pohlavním styku 95 % žen do dvou let. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se o neplodném páru hovoří v případě, že se ženě nepodařilo otěhotnět po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku.
Problémy s otěhotněním nebo s neplodností (neschopnost otěhotnět) někdy způsobují myomy, jsou-li velmi velké nebo submukózní (rostou směrem do děložní dutiny). Mohou také zabránit oplodněnému vajíčku připojit se k děložní sliznici nebo blokovat vejcovod, takže je otěhotnění obtížné.
V některých případech jsou myomy příčinou komplikací v průběhu těhotenství – zvyšují riziko potratu a působí problémy při porodu.

Co způsobuje myomy?

VĚK

Až do menopauzy platí, že se myomy s přibývajícím věkem vyskytují častěji.

Nejvíce případů myomů diagnostikují lékaři u žen kolem 40 let, což ale nemusí nutně znamenat, že jsou u nich častější. Stávající myomy jen mohou začít rychleji růst a jejich příznaky jsou zřetelnější.

POČET DĚTÍ

Už žen, které rodily, se myomy objevují méně než u bezdětných.

A čím více dětí žena má, tím je pravděpodobnost vzniku myomů nižší. Platí to také tehdy, jsou-li mezi jednotlivými porody kratší prodlevy.

Těhotenství totiž omezuje dobu, po kterou žena je vystavena vysokým hladinám hormonů označovaných jako estrogenyženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících.

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK NEBO RIZIKO SRDEČNÍHO ONEMOCNĚNÍ

Myomy častěji postihují ženy s vysokým krevním tlakem nebo rizikem srdečního onemocnění.

Podle jedné studie to platí i v případě, že jsou pod dohledem lékaře a užívají léky proti vysokému tlaku.

MENOPAUZA

Po menopauze je riziko vzniku myomů nižší a stávající myomy mají tendenci se zmenšovat, protože hladiny estrogenůženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících v těle jsou velmi nízké (při jejich nedostatku se myomy zmenšují).

RODINNÁ ANAMNÉZA

Pravděpodobnost vzniku myomů je vyšší, pokud jimi trpí i blízká členka rodiny, například sestra nebo matka.

OBEZITA

Myomy se častěji objevují u žen s nadváhou, přičemž s rostoucí nadváhou se riziko plynule zvyšuje. Mohlo by to souviset s hormonálními změnami spojenými s obezitou.

ETNICKÝ PŮVOD

Myomy jsou 2–3krát častější u žen afro-karibského původu, u nichž mají tendenci být větší, početnější a rozvíjet v dřívějším věku.

CVIČENÍ

Ženy s aktivním životním stylem s dostatkem pohybu onemocní myomy méně často, podle jedné studie je jejich riziko nižší o 40 %.

VĚK PRVNÍ MENSTRUACE

Věk první menstruace se výrazně liší v závislosti na regionu, rase, genetických faktorech apod., obecně lze ovšem říci, přibližný průměrný věk činí 13 let. Riziko vzniku myomu se mírně zvyšuje, pokud k první menstruaci došlo v raném věku.

U žen, kterým bylo při první menstruaci 10 let a méně, se myomy objevují častěji než u těch, které ji zažily ve 12 letech. Pokud k ní došlo v 16 letech nebo později, je riziko vzniku myomů nižší.

Jde o to, že děložní stěna (myometrium) prochází několikerými změnami zvanými buněčné dělení. Při dřívější první menstruaci se tím pádem zvyšuje pravděpodobnost chyby zavlečené do procesu buněčných dělení.

 

DIAGNÓZA DĚLOŽNÍCH MYOMŮ

Proč myomy vznikají?

Jednoduchá příčina vzniku myomů neexistuje. Může se na tom podílet mnoho faktorů. Víme ale, že chemické signály v těle nazývané hormony a rodinná anamnézasoučást vyšetření, při kterém se lékař dotazuje pacienta na jeho dosavadní onemocnění a na onemocnění vyskytující se v rodině mají na růst myomu velký vliv.
Abychom pochopili, proč dochází ke vzniku myomů, je užitečné pochopit, jak jsou hormony produkovány a jak se chovají.

Potřebujete poradit se svým problémem s děložními myomy?
Obraťte se na odborníky z myomových center.

Send this to friend