
Možnosti léčby děložních myomů
Cílem současné léčby děložních myomů je zmírnit příznaky (především bolestivost, krvácení), případně snížit jejich rozměry, nebo je přímo odstranit chirurgicky.
Lékaři při rozhodování o nejvhodnější léčbě zvažují řadu faktorů. Vedle závažnosti samotných symptomů zde velkou roli hrají i velikost a umístění myomu, věk pacientky a její přání zachovat dělohu a tím i možnost otěhotnění.
O možnostech léčby byste se měla poradit se svým lékařem nebo gynekologem.
S ohledem na to jsou dostupné následující možnosti (viz níže uvedený seznam):
Léčiva
K léčbě myomů se běžně používají následující léky. Ve většině případů tyto léky pozitivně ovlivňují symptomatické děložní myomy.
- Analoga GnRH
- Intrauterinní hormonální systém s levonorgestrelem
- Orální kontraceptiva & progestiny
- Selektivní modulátory progesteronového receptoru (SPRMs)
Nechirurgické metody
Existuje více možností léčby děložních myomů využívajících buď neinvazivních nebo minimálně invazivních postupů. Lékař by měl s Vámi tyto možnosti prodiskutovat s přihlédnutím k Vaší konkrétní situaci a na základě toho Vás upozornit na ty nejvhodnější.
- MRI-naváděný fokusovaný ultrazvuk
- Myolýza
- Embolizace děložních tepen
Chirurgické metody
V případě nedostatečné účinnosti výše uvedených postupů, kdy příznaky myomů jsou i nadále závažné, přichází v úvahu operační řešení Vašich problémů. Je však třeba zvážit více možností chirurgických zákroků. Váš lékař by Vás proto měl odeslat k příslušnému odborníkovi, který s Vámi probere všechny možnosti, včetně rizik spojených s navrhovanými výkony. .
- Histerektomie
- Myomektomie:
– abdominální myomektomie
– hysteroskopická nebo vaginální myomektomie
– laparoskopická myomektomie
Klikněte na toto tlačítko a pokračujte ve čtení
Léčiva
Léčiva
K léčbě děložních myomů se běžně používají následující léky. Ve většině případů jsou indikovány k léčbě symptomatických děložních myomů s cílem zmírnit jejich příznaky. K léčbě děložních myomů se běžně používají níže uvedená léčiva. Ve většině případů se podávají s cílem zmírnit příznaky děložních myomů. Obraťte se proto na zdravotnického odborníka, který by Vám měl poskytnout informace umožňující volbu nejvhodnějšího postupu při řešení Vašich potíží.
Selektivní modulátory progesteronového receptoru
Selektivní modulátory progesteronového receptoru (SPRMs) představují typ orálně (ústy) podávaných léčiv, které v závislosti na okolnostech buď snižují nebo zvyšují aktivitu přirozeného hormonu progesteronu. Ulipristal acetát 5mg je jediným autorizovaným SPRMs určeným k intermitentní či předoperační (neoadjuvatní) léčbě středně závažných až závažných symptomatických děložních myomů u dospělých žen v reprodukčním věku.
Analogy gonadoliberinu (GnRH)
Analogy gonadoliberinu (také hormonu uvolňujícího gonadotropiny, GnRH) jsou třídou hormonálních léčiv fungujících tak, že snižují přirozené uvolňování estrogenů a progesteronu, což vede k objemové redukci myomů. Děje se tak prostřednictvím ovlivnění tvorby hormonů zapojených do normálního menstruačního cyklu. Tyto analogy jsou schváleny k předléčbě myomů před provedením vlastní operace. Podrobnější informace naleznete v příslušném informačním letáku své země (PIL – příbalová informace pro pacienta).
Intrauterinní hormonální systém s levonorgestrelem
Jedná se o typ nitroděložních tělísek (IUDs), která po zavedení do dělohy uvolňují malá množství progestinu levonorgestrelu. Tento progestin zvyšuje vazkost hlenu v hrdle děložním, což zabraňuje spermiím v dosažení vajíčka. Podrobnější informace naleznete v příslušném informační letáku (PIL) své země.
Orální kontraceptiva a progestiny
Kontraceptiva zabraňují ovulaci, tzn. uvolnění vajíčka z ovarií a ukončují menstruační fázi ženského cyklu. Bližší informace naleznete v příslušném informačním letáku (PIL) své země.
Klikněte na toto tlačítko a pokračujte ve čtení
Nechirurgické možnosti léčby
Nechirurgické možnosti léčby
Existuje více nechirurgických možností léčby děložních myomů od neinvazivních postupů po minimálně invazivní. Ošetřující lékař by měl s ohledem na Vaši situaci s Vámi tyto postupy probrat a upozornit Vás na ty, které by byly v dané situaci nejvhodnější.
Myolýza
Myolýza je způsob destrukce děložních myomů s využitím směrované energie. Může být provedena během laparoskopického vyšetření, ale v daný čas lze takto ošetřit pouze jediný myom. Podstatou myolýzy je koagulace cév vyživujících myom pomocí speciální unipolární kalibrované jehly. Přerušení cévního zásobení vede k postupné degeneraci tkáně myomu. Nevýhodou této metody je riziko narušení plodnosti a neměla by se proto provádět, pokud plánujete v budoucnosti otěhotnění.
Fokusovaný ultrazvuk naváděný magnetickou rezonancí
Fokální hypertermie docílená metodou MRgFUS (magnetickou rezonancí navigovaný fokusovaný ultrazvuk) je neinvazivním zákrokem vhodným u žen, které si již nepřejí mít děti. MRgFUS využívá přesně řízený vysokofrekvenční ultrazvuk k tepelné destrukci tkáně myomů s následným zjizvením.
Embolizace děložních tepen
Embolizace děložních tepen (UAE) využívá katetru ke vpravení mikročástic (např. tris akryl želatinových) do cév zásobujících myomy. Tímto způsobem se zastaví růst myomů a postupně dochází i k jejich objemové redukci.
Podobně jako u dalších metod i zde hrozí riziko případných komplikací, jako selhání ovarií, infekce, poševní výtok apod.
Klikněte na toto tlačítko a pokračujte ve čtení
Chirurgické metody léčby
Myomektomie
Označení „myomektomie“ je zastřešujícím pojmem pro chirurgické zákroky, při kterých jsou myomy odstraňovány s minimálními dopady na dělohu a plodnost ženy Přesto i zde je určité riziko, že v případě budoucího těhotenství může dojít k ruptuře dělohy. Existují tři hlavní možnosti myomektomie:
- Hysteroskopická, nebo-li vaginální
- Abdominální (přes stěnu břišní)
- Laparoskopická
Abdominální myomektomie
Abdominální myomektomie se provádí tehdy, když jsou myomy příliš velké, nebo je-li jich příliš mnoho na to, aby šlo použít méně invazivní zákrok.
Chirurg v tomto případě provádí řez břišní stěny obvykle příčně nad stydkou kostí, kterým si umožní přístup k děloze, lokalizaci a následnému odstranění myomů. Výhodou jsou poměrně nízké krevní ztráty a malá jizva.
Hysteroskopická (vaginální) myomektomie
Hysteroskopická myomektomie využívá hysteroskopu, což je zařízení opatřené kamerou a světelným zdrojem. Přístroj se zavádí přes děložní hrdlo do děložní dutiny a umožňuje odstranění submukózních (tzn. do děložní dutiny vyčnívajících) myomů. Po zjištění přesné lokalizace se odstraňují za pomoci resektoskopu rozdělením na malé části. Tyto se pak vytahují přes děložní hrdlo (cervix) ven.
Chirurgické metody léčby
Chirurgický zákrok nastupuje především tehdy, když ostatní možnosti léčby děložních myomů jsou nedostatečně efektivní a zejména v případech, kdy nadále přetrvávají závažné příznaky. V úvahu přichází více možností. Váš lékař by Vás měl proto odeslat k příslušnému odborníkovi, který by měl s Vámi probrat všechny alternativy a to nejen z hlediska jejich výhod, ale i možných rizik jednotlivých zákroků.
Hysterektomie
Hysterektomie je výkonem, při kterém dochází k odstranění celé dělohy. Po operaci již nelze ani otěhotnět, ani menstruovat bez ohledu na věk. Jedná se tedy o definitivní výkon, který zcela eliminuje nejen existující myomy, ale i jejich výskyt v budoucnosti.
Laparoskopická myomektomie
Laparoskopická (v sofistikovanější variantě robotická) myomektomie je vhodná pouze k odstranění subserózních nebo stopkatých myomů. Při tomto zákroku se pro zavedení laparoskopu a dalších nástrojů využívá několika malých řezů (incizí) břišní stěny a poté se provádí odříznutí myomů.
Samotný zákrok umožňuje ponechání dělohy na místě. Nověji lze použít, např. u těžce přístupných myomů, operačního robota. Robotická myomektomie představuje u žen, které by dříve musely podstoupit některý z radikálnějších zákroků, možnost velmi šetrného zásahu.
Online magazín
Tento web poskytuje informace, které jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
MOJE ROZHODNUTÍ
Kampaň MOJE ROZHODNUTÍ má pomoci ženám, aby tento problém dokázaly pojmenovat.