Možnosti léčby děložních myomů
Cílem současné léčby myomů je zmírnit příznaky (krvácení, bolest) anebo zmenšit velikost myomů nebo myomy odstranit při chirurgickém zákroku.
Lékař při plánování nejlepší léčby zvažuje řadu faktorů. Při rozhodování o nejlepší možnosti léčby hraje velkou roli například závažnost příznaků, velikost a umístění myomů, věk pacientky, její přání zachovat dělohu nebo plodnost.
Možnosti léčby byste měla probrat se svým lékařem nebo gynekologem.
To je třeba vědět, když se zajímáte o dostupné možnosti léčby myomů (viz níže):
LÉKY
K léčbě děložních myomů se běžně používají následující léky:
- Selektivní modulátory progesteronových receptorů (SPRM):
- sníží až zastaví krvácení
- zmenší velikost myomů dlouhodobě
- Analoga GnRH:
- sníží až zastaví krvácení
- zmenší velikost myomů krátkodobě
NECHIRURGICKÉ ZÁKROKY
Je řada nechirurgických možností léčby děložních myomů od neinvazivních po minimálně invazivnípronikající, vnikající. Lékař by s vámi měl probrat možnosti léčby, které jsou vhodné ve vašem konkrétním případě, a vyzdvihnout ty možnosti, které jsou ve vaší situaci nejvhodnější.
- Fokusovaný ultrazvuk
- Myolýzazánik svalových buněk
- Embolizace děložní tepny
CHIRURGICKÉ ZÁKROKY
Operace je léčebnou možností, když jsou všechny typy léků neúčinné a příznaky myomů jsou i nadále zvláště závažné. V úvahu přichází řada chirurgických zákroků. Lékař by vás měl odeslat k odborníkovi, aby s vámi probral všechny možnosti, včetně výhod a rizik spojených s jednotlivými zákroky.
- Hysterektomiechirurgické odstranění dělohy
- Myomektomiechirurgické odstranění myomů
- Abdominální myomektomie
- Hysteroskopická nebo vaginální myomektomie
- Laparoskopická myomektomie
LÉKY
K léčbě děložních myomů se běžně používají následující léky. Ve většině případů se tyto léky používají s cílem zmírnit příznaky děložních myomů.
Ve všech případech je třeba se obrátit na zdravotníka, který vám poskytne informace o nejvhodnějším postupu ve vašem případě.
SELEKTIVNÍ MODULÁTORY PROGESTERONOVÝCH RECEPTORŮ
Selektivní modulátory progesteronových receptorů (SPRM) jsou typem perorálních (ústy užívaných) léků, které mění aktivitu hormonu progesteronusynonymum pro gestagen (skupina ženských pohlavních hormonů).
Jediným schváleným SPRM je ulipristal acetát, který se používá jako přerušovaná nebo předoperační léčba v případě středně závažných až závažných příznaků děložních myomů u dospělých žen v reprodukčním věku.
ANALOGA GONADOTROPIN UVOLŇUJÍCÍHO HORMONU (GnRH)
Analoga gonadotropin uvolňujícího hormonu (GnRH) jsou třídou hormonálních přípravků, které způsobí snížení produkce gestagenů a estrogenů, což vede ke snížení krvácení a zmenšení děložních myomů, ale i k nástupu klimakterických obtíží (hlavně návaly horka, pocení atd.)
Ovlivňují tvorbu hormonů zapojených do normálního menstruačního cyklu. Analoga GnRH jsou rovněž schválena k předléčení pacientek před operací děložních myomů.
NECHIRURGICKÉ ZÁKROKY
Je řada nechirurgických možností léčby děložních myomů od neinvazivních po minimálně invazivnípronikající, vnikající. Lékař by s vámi měl probrat možnosti léčby, které jsou vhodné ve vašem konkrétním případě, a vyzdvihnout ty možnosti, které jsou ve vaší situaci nejvhodnější.
Fokusovaný ultrazvukalternativní neinvazivní metoda terapie děložních myomů, při které cílené ultrazvukové vlny způsobí termické (tepelné) poškození myomu naváděný magnetickou rezonancí
Fokusovaný ultrazvuk naváděný magnetickou rezonancí (MRgFUS) je neinvazivní.
MRgFUS používá cílené vysokofrekvenční ultrazvukové vlnění s vysokou energií, které zničí myomy jeden po druhém tím, že je zahřívá, dokud nedojde k jejich rozrušení.
Embolizace děložní tepny
Embolizace děložní tepny (UAE) je zákrok, při kterém se pomocí katétru vpraví malé částečky do krevních cév zásobujících myomy. To vede ke zmenšení myomů.
Stejně jako u každého zákroku i zde hrozí rizika a potenciální komplikace, jako je selhání vaječníků, infekce, vaginální krvácení atd.
Myolýza
Myolýza je zákrok, při kterém jsou myomy v děloze zničeny pomocí cílené energie. Může být provedena během laparoskopickéhoendoskopické vyšetření břišní dutiny zákroku, ale lze použít pouze na jeden myom najednou.
Při myolýze se do dělohy zavádějí chirurgické jehly přes malý řez na břiše a myomy jsou vystaveny elektrickému šoku.
To vede ke svraštění krevních cév v myomu a k jejich uzavření, čímž se přeruší přívod krve do myomu. Tento zákrok může narušit plodnost a neměl by se provádět, pokud si přejete v budoucnu otěhotnět.
CHIRURGICKÉ ZÁKROKY
Operace je léčebnou možností, když jsou všechny typy léků neúčinné a příznaky myomů jsou i nadále zvláště závažné. V úvahu přichází řada chirurgických zákroků. Lékař by vás měl odeslat k odborníkovi, aby s vámi probral všechny možnosti, včetně výhod a rizik spojených s jednotlivými zákroky.
HYSTEREKTOMIE
Hysterektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní děloha (uterus).
Po hysterektomii nemůžete otěhotnět ani menstruovat bez ohledu na to, kolik je vám let. Proto znamená hysterektomie definitivní vyléčení myomů, protože odstraní nejen přítomné myomy, ale také riziko, že se vytvoří znovu.
MYOMEKTOMIE
Myomektomie je zastřešující pojem pro chirurgické zákroky, při kterých jsou odstraněny myomy s minimálním dopadem na dělohu a plodnost ženy. Je zde ovšem malé riziko prasknutí dělohy při budoucím těhotenství.
Existují tři typy myomektomie:
- Abdominální,
- hysteroskopickáendoskopické vyšetření dělohy nebo vaginální,
- laparoskopickáendoskopické vyšetření břišní dutiny.
HYSTEROSKOPICKÁ NEBO VAGINÁLNÍ MYOMEKTOMIE
Při hysteroskopické myomektomii se používá hysteroskop, což je nástroj pro prohlížení děložní dutiny, na který je připevněná kamera a světlo.
Hysteroskop se zavádí přes děložní čípek a krček dělohy do děložní dutiny.
Jakmile se zjistí umístění myomu, použije se jiný nástroj zvaný resectoskop, kterým se myom rozřeže na malé kousky. Tyto kousky jsou poté vytaženy ven přes děložní čípek.
LAPARASKOPICKÁ MYOMEKTOMIE
Laparoskopická nebo robotická myomektomie se používá k odstranění subserózníchmyom lokalizovaný pod serózou, tzn. na vnější ploše dělohy nebo stopkatých myomů.
Při tomto zákroku se laparoskop spolu s dalšími nástroji zavádí přes malé řezy v břišní stěně a poté se použije k odříznutí myomu od děložní stěny. To umožňuje ponechat dělohu na místě.
V některých případech lze u těžko dostupných myomů použít robot. Robotická myomektomie umožňuje mnoha ženám, které by dříve musely podstoupit laparotomickou myomektomii (otevřenou operaci), namísto toho minimálně invazivnípronikající, vnikající chirurgický zákrok
ABDOMINÁLNÍ MYOMEKTOMIE
Abdominální myomektomie se provádí tehdy, když myomy vyrostou do velké velikosti, nebo když jich je příliš mnoho na to, aby šla použít jiná léčba.
Chirurg provede řez břišní stěnou a poté dělohou, aby se dostal dovnitř a odstranil myomy.
Jakmile určí polohu myomů, snese je z děložní stěny. Tato metoda je spojena s velmi malým krvácením a jizvením.

Potřebujete poradit se svým problémem s děložními myomy?
Obraťte se na odborníky z myomových center.
