Děložní myomy
Myomy jsou nejčastější formou nezhoubných neboli benigních nádorů u žen v reprodukčním věku. Možná, že jste slyšeli i jiné názvy, jako fibroidy, leiomyomy nezhoubný nádor vzniklý z buněk hladkého svalu nebo leiomyomata. Rostou ve svalové vrstvě dělohy (uterus). Myomy mají obvykle kulovitý nebo polokulovitý tvar a jejich velikost se může pohybovat od malé cvrnkací kuličky až po baseballový míček.
ŽENSKÉ POHLAVNÍ ÚSTROJÍ
Pohlavní ústrojí ženy se skládá z dělohy (uterus), pochvy (vagina), vejcovodů a vaječníků (ovaria). Ve vaječnících se vytvářejí a skladují vajíčka a každý měsíc se při ovulaci jedno vajíčko uvolní, putuje do dělohy a může být oplozeno. Děloha je místo, kde se vyvíjí dítě, pokud dojde k oplození vajíčka a zanoření zárodku do děložní výstelky (sliznice).
Děloha (uterus) je s vaječníky spojena vejcovody. Dolní část dělohy se nazývá děložní čípek a v tomto místě je děloha spojena s pochvou. Pochva je trubicový svalový orgán, který ústí na povrch těla.
HORMONY A ŽENSKÉ CYKLY
Menstruační cyklus ženy trvá přibližně 28 dní a je v něm zapojena řada hormonů. Tyto hormony jsou vyplavovány buňkami nebo žlázami a přenášejí signály z jedné části těla do druhé.
„Ženský cyklus“ zahrnuje dva souběžně probíhající cykly:
- ovulační cyklus (týká se vaječníků),
- menstruační cyklus (týká se výstelky dělohy).
FOLIKULÁRNÍ FÁZE
Ovulační cyklus: folikuldutinka ve vaječníku, ve které zraje vajíčko (Graafův folikul) (obsahující jedno neoplodněné vajíčko) dozrává ve vaječníku přibližně 14 dní pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) vyplavovaného z hypofýzy (podvěsku mozkového). Folikul při svém zrání vyplavuje hormon estrogenženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících.
Menstruační cyklus: začíná prvním dnem menstruace (měsíčků). Vyplavený estrogenženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících stimuluje děložní sliznici, která se začíná ztlušťovat (proliferovatprvní fáze menstruačního cyklu, při kterém dochází k nárůstu děložní sliznice).
OVULAČNÍ FÁZE
Ovulační cyklus: zvýšení estrogenuženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících vede k tomu, že hypothalamus (část mezimozku zvaná česky podhrbolí) začne uvolňovat hormon zvaný GnRH (gonadotropiny uvolňující hormon/gonadoliberin).
GnRH poté stimuluje hypofýzu k vyplavení velkého množství luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Příval LH vede k tomu, že se z folikulu ve vaječníku uvolní zcela zralé vajíčko (oocyt), které je připraveno na oplození.
LUTEÁLNÍ FÁZE
Ovulační cyklus: zbývající část folikulu, ve které dozrávalo vajíčko, se scvrkne a vzniká tzv. žluté tělísko (corpus luteum). Žluté tělísko tvoří velké množství hormonu progesteronu a střední množství estrogenuženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících.
Menstruační cyklus: vysoká hladina progesteronusynonymum pro gestagen (skupina ženských pohlavních hormonů) vede k tomu, že si ztluštělá děložní výstelka zachovává svoji tloušťku a probíhají v ní změny, které ji připravují na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud není vajíčko oplozeno, hypothalamus a hypofýza přestanou tvořit GnRH, LH a FSH, což vede k atrofii žlutého tělíska a k poklesu vyplavovaného progesteronu. To vyvolá odloučení děložní výstelky, začíná menstruace a s jejím prvním dnem také další cyklus.
EXISTUJÍ RŮZNÉ TYPY MYOMŮ?
Myomy se rozlišují podle svého umístění v děložní stěně.
- Tzv. intramurální myomymyomy nacházející se ve stěně děložní se nacházejí ve svalové vrstvě děložní stěny.
- Stopkaté myomy rostou buď na vnitřní, nebo na vnější straně děložní stěny a jsou s dělohou obvykle spojeny tenkou stopkou.
- Submukózní myomy rostou na vnitřní straně děložní stěny (do děložní dutiny).
- Subserózní myomy rostou na vnější straně stěny dělohy do pánevní dutiny (pod blánou pokrývající dělohu zvenku).
Někdy se typy myomů kombinují, například existují stopkaté submukózní myomy nebo stopkaté subserózní myomy.
Výskyt a příznaky myomů
Děložní myomy jsou tzv. hormonálně dependentní, jejich výskyt ovlivňují ženské pohlavní hormony (estrogenženský pohlavní hormon, který se tvoří hlavně ve vaječnících a progesteronsynonymum pro gestagen (skupina ženských pohlavních hormonů)), které ženské tělo produkuje v průběhu menstruačního cyklu. Nejrizikovější skupinou jsou tak ženy ve fertilním věku (tedy přibližně mezi patnáctým a padesátým pátým rokem). Myomy mohou růst rychleji v průběhu těhotenství (pod vlivem hormonů), nejčastěji se však vyskytují u žen před menopauzou. Po menopauze se naprostá většina myomů zmenší a stane se asymptomatickými (nezpůsobují ženě obtíže).
Jak myomy ovlivňují život ženy?
V mnoha případech myomy ženu nijak neovlivňují a nezpůsobují jí žádné potíže.
Často je lékař nalezne jen náhodně, např. v rámci gynekologické preventivnípředcházení nemoci prohlídky.
Tyto myomy nazýváme asymptomatické.
V opačném případě myomy nazýváme symptomatickými a ty na sebe mohou
upozorňovat následujícími příznaky:
Silné krvácení může vést k chudokrevnosti (anémii), kdy se žena cítí unavená a vyčerpaná. Zda a v jakém rozsahu se potíže vyskytují, záleží především na lokalizaci a velikosti myomů (submukózní myomymyom lokalizovaný pod děložní výstelkou, v blízkosti dutiny děložní mohou způsobit menstruační nepravidelnost; intramurální myomymyomy nacházející se ve stěně děložní způsobují při menstruaci až křečovité bolesti; velké myomy vyvolávají pocit tlaku v podbřišku či problémy spojené s močovým měchýřem).

Potřebujete poradit se svým problémem s děložními myomy?
Obraťte se na odborníky z myomových center.
